31 آگوست، 2019

جاوا اسکریپت چیست؟

جاوا اسکریپت چیست؟

جاوا اسکریپت یک زبان اسکریپت‌نویسی یا برنامه‌نویسی است که امکان پیاده‌سازی چیزهای پیچیده را روی صفحات وب ممکن ساخته است. درواقع هر بار که یک صفحه وب، کاری بیش از لود شدن و نمایش اطلاعات استاتیک انجام می‌دهد و به اجرای کارهایی مانند به‌روزرسانی‌های مداوم سر زمان مقرر، ارائه نقشه‌های تعاملی، گرافیک 2 و 3 بعدی متحرک، فریم‌های پخش ویدئو و مواردی از این دست می‌پردازد، می‌توانید مطمئن باشید که از جاوا اسکریپت استفاده شده است. جاوا اسکریپت در لایه سوم از مجموعه لایه‌های فناوری وب قرار می‌گیرد که دو مورد دیگر HTML و CSS هستند.

جاوا اسکریپت چیست؟
جاوا اسکریپت چیست؟
  • HTML یک «زبان نشانه‌گذاری» (markup language) است که برای سازمان‌دهی استفاده می‌شود و به محتوای وب معنی می‌بخشد. برای نمونه به تعریف پاراگراف‌ها، عناوین و جدول داده یا جایگذاری تصاویر و ویدئوها در صفحه می‌پردازد.
  • CSS یک زبان سبک‌بندی است که از آن برای اعمال سبک‌بندی‌های مختلف روی محتوای HTML خود استفاده می‌کنیم. برای نمونه تعیین رنگ پس‌زمینه و فونت‌ها و طرح‌بندی محتوا در ستون‌های چندگانه به وسیله CSS صورت می‌پذیرد.
  • جاوا اسکریپت یک زبان اسکریپت نویسی است که امکان ایجاد محتوایی با به‌روزرسانی پویا، کنترل چندرسانه‌ای، متحرک‌سازی تصاویر، و تقریباً هر گونه کار دیگری را فراهم می‌سازد. شاید همه چیز کمی اغراق باشد؛ اما با چند خط کد جاوا اسکریپت می‌توان واقعاً کارهای خارق‌العاده‌ای در صفحه‌های وب صورت داد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 4 =